Posted on: 18 Ekim 2022 Posted by: Yavuz Comments: 0

Dikkat! bu haber “Pirha” ajansından çekilerek otomatik olarak sarihaber.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
SarıHaber gazete veya bir ajans değildir!

PİRHA-Evrensel Gazetesi Yazarı Ender İmrek’in kaleme aldığı ‘Türkiye yanıyor, saray izliyor’ başlıklı yazısı nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü. İmrek savunmasında, “Basın olarak kamuoyunun sesi oluruz. Demokratik bir devlette yurttaş vergilerinin kamunun ihtiyaçları için harcanması gerekir. Bizim görevimiz sorunlara ayna tutmaktır “dedi.

Evrensel Gazetesi Yazarı Ender İmrek’in 30 Temmuz 2021 tarihinde kaleme aldığı “Türkiye yanıyor, saray izliyor” başlıklı yazısı nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması Bakırköy 44. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşmaya Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkan Gökhan Durmuş da katıldı.

“BİZİM GÖREVİMİZ SORUNLARA AYNA TUTMAKTIR”

Celsede yazılı beyanını sunan İmrek, sözlerine Amasra’daki maden patlamasında hayatını kaybeden işçileri anarak başladı. İmrek şunları söyledi:

“Basın olarak kamuoyunun sesi oluruz. Demokratik bir devlette yurttaş vergilerinin kamunun ihtiyaçları için harcanması gerekir. Bizim görevimiz sorunlara ayna tutmaktır. Yunanistan 38 yangın söndürme uçağı bulunurken, biz de bir tane bile yok. Sarayın hizmetinde 13 uçak varken neden ülkemizde 1 tane yangın söndürme uçağı yok? Jandarma kendi görevini yapması gerekirken “Kim sarayı eleştiriyor?” sorusunun peşine düşmüştür. Yargının görevi basın ve ifade özgürlüğünü korumak olmalıdır. Bugün de sansür yasası Resmi Gazete’de yayımlandı.”

Avukat Yıldız İmrek de davanın Anayasaya aykırı olduğunu belirten yazılı dilekçesini mahkemeye sundu. İmrek’in yazısında siyasi iktidarı eleştirdiğini ve toplumsal fayda gözettiğini belirten avukatlar, beraat talep etti.

SAVCI, İMREK’İN GAZETECİ OLUP OLMADIĞININ SORUŞTURULMASINI İSTEDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı ise söz konusu yazıda, Erdoğan’ın şeref ve haysiyetine yönelik saldırı olduğu iddiasıyla davaya katılma talebinde bulundu.

Savcılık da İmrek’in gazeteci olup olmadığının sendikadan sorulmasını, katılma talebinin de kabulünü istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, katılma talebinin kabul edilmesine, TGS’den sanığın gazeteci olup olmadığının sorulmasına, anayasaya aykırılık iddiasının ciddi görülmediğinden dolayı değerlendirilmemesine hükmederek bir sonraki duruşmayı 10 Ocak 2023 gününe erteledi.

PİRHA/İSTANBUL

Kaynak :
https://pirha.org/cumhurbaskanina-hakaret-iddiasiyla-yargilanan-gazeteci-imrekin-durusmasi-ertelendi-345871.html/18/10/2022/

Leave a Comment