Posted on: 8 Ekim 2022 Posted by: Yavuz Comments: 0

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak sarihaber.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
SarıHaber gazete veya bir ajans değildir!

İZMİR – İzmir’in Torbalı ilçesinde aile hekimi olarak görev yapan Gürel Günay isimli doktor, mesai sonrası eve gittiği sırada 3 kişinin saldırısına uğradı. Sopalarla darp edilen doktor Günay, kafa bölgesi ve göğsüne ağır darbeler aldı.

İlk olarak Torbalı’da özel bir hastanede tedavi altına alınan Günay, kafatasında kırık olduğunun görülmesi üzerine ambulansla Ege Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi.

BİR AY ÖNCE DE HEKİME SALDIRMIŞ, GÜNAY MÜDAHALE ETMİŞ

Öte yandan saldırı esnasında bilincini kaybeden doktor Günay, saldırganlardan yalnızca birini görebildi.

Saldırganlardan birisinin yaklaşık bir ay önce Günay ile aynı ASM’de çalışan engelli başka bir hekime şiddet uyguladığı ve Günay’ın da bu duruma müdahale ederek beyaz kod verdiği öğrenildi.

Saldırganın olayın üzerinden geçen bir ayın ardından yanında iki kişi ile beraber bu saldırıyı organize ettiği belirtilirken, yakalanan 3 kişinin sorgusunun sürdüğü belirtildi.

‘SAĞLIKTA TERÖRÜ DURDURUN’

Saldırı sonrası İzmir Tabip Odası, Aile Hekimleri Derneği ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de Ege Üniversitesi Hastanesi’ne gitti.

Kurumlar tarafından saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, “Torbalı’da aile hekimi olarak görev yapan meslektaşımıza mesai sonrası 3 kişi tarafından planlı ve organize bir şekilde sopalarla saldırılmıştır. Kafa ve göğüs travması olan meslektaşımızın Ege Üniversitesi Acil Servisi’nde tedavisine devam edilmektedir. Saldırganlar gözaltındadır. Adli sürecin takipçisiyiz. Sağlıkta terörü durdurun” ifadelerine yer verildi.

‘ASM’LERİN NE KADAR GÜVENLİKSİZ BİR HAL ALDIĞINI GÖSTERİYOR’

SES İzmir Şube Eşbaşkanı Erkan Batmaz, sağlıkta şiddeti önleyici adımların bir an önce atılması gerektiğini dile getirdi.

Batmaz, “Bugün şiddete uğrayan doktor arkadaşımızın yanındayız. İçimiz çok acıyor. Biz sağlıkta şiddet son bulsun derken, her geçen gün artarak devam ediyor. Daha birkaç gün önce sendika olarak İl Sağlık Müdürlüğü’ne devlet hastanelerine kurulan cihazların birinci basamağa da kurulması gerektiğini belirttik. Bununla ilgili bir adım bekledik. Bugün yaşanan olay ASM’lerin ne kadar güvenliksiz bir hal aldığını gösteriyor. Bir an önce bunları yapanlardan hesap sorulmalıdır. Sağlıkta şiddeti önlemek için adımlar atılmalıdır” dedi.

‘SALDIRININ SORUMLUSU SALDIRGANLAR KADAR BUNA İZİN VEREN YÖNETİCİLERDİR’

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Serkan Şen ise “Sağlıkta şiddetin sebebini biliyoruz. Sağlıkta şiddetin sebebi ülkemizde uzun zamandır uygulanan sağlıkta dönüşüm programıdır. Sağlık emekçilerinin ve sağlık hizmetinin değersizleştirilmesidir. Sağlıkta şiddet uygulayan faillerin cezasız kalmasıdır. Bu şiddeti durdurmak için mücadelemize devam edeceğiz. Maalesef önerdiğimiz sağlıkta şiddet yasası ve yaptıklarımız göz önüne alınmadığı için bir sonuca ulaşamıyoruz. Bu saldırının sorumlusu sopayla saldıranlar kadar buna izin veren, kanunları değiştirmeyen yöneticilerdir” diye konuştu.

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/engelli-hekime-siddet-uyguladi-1-ay-sonra-da-araya-giren-hekime-saldirdi-haber-1584023

Leave a Comment