Posted on: 19 Ekim 2022 Posted by: Yavuz Comments: 0

Dikkat! bu haber “Pirha” ajansından çekilerek otomatik olarak sarihaber.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
SarıHaber gazete veya bir ajans değildir!

AKP’ye katılan Mehmet Ali Çelebi’den daha fazla çocuk isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bak PKK’nın 5 tane, 10 tane, 15 tane var” şeklindeki sözleri tepkilere neden oldu. HDP Grup Başkanvekili Beştaş “Çok çocuk sahibi olmayı terör faaliyeti olarak görüyor. Bu ırkçı bir kafadır. Kadınların bedenine, çoğalmasına, üremesine dönük sürekli bu dil uzatma hadsizliğini lanetliyorum” dedi.

Eski CHP ve Memleket Partisi milletvekili Mehmet Ali Çelebi, bugün AKP’ye katıldı. Çelebi’ye TBMM kürsüsünde rozetini takan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Senin çocuk kaç tane?” diye sordu. Çelebi ise “Bir tane efendim” diye yanıt verdi. Erdoğan ise “Olmaz ya çocuk da olmalı. Sayıları artırmak lazım” dedi. Çelebi’nin eşine yaşını soran ve “46” yanıtını alan Erdoğan, “Allah’tan isteyelim devam. Çocuk çok önemli. Bak PKK’nın 5 tane, 10 tane, 15 tane var” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın bu sözleri tepkilere neden oldu. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partisinin TBMM toplantısında yaptığı konuşmada, “Çok çocuk sahibi olmayı bir terör faaliyeti olarak görüyor. Bu ırkçı bir kafadır, bu Kürt düşmanı bir kafadır” dedi.

 SÜLEYMAN SOYLU DA DEMİŞTİ

Benzer sözleri daha önce de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun söylediğini belirten Beştaş, “Soylu daha önce ‘Kürtler 10-15 çocuk yapıyorlardı şimdi 5-6 çocuğa düştüler’ demişti. Kürtleri sürekli bir nüfus mühendisliği altında gören kafalar dönüp baksınlar geriye, hangi çöplükteler acaba? İkincisi, kadınların bedenine, çoğalmasına, üremesine dönük sürekli bu dil uzatma hadsizliğini lanetliyorum. Kadınlar çocuk yapıp yapmamaya kendileri karar verir, bu aile meselesidir. Bir cumhurbaşkanı çocuk yapma sayısına neden karışır bunu anlamak mümkün değil” diye konuştu.

“KÜRT NÜFUSUNU KASTEDEREK NASYONAL BİR SÖZ KURUYOR ASLINDA”

Beştaş şöyle devam etti:

“Erdoğan, örgüt mensuplarının çocuklarının olmadığını çok iyi biliyor. Kürt nüfusunu kastederek nasyonel bir söz kuruyor aslında. Bunu Kürtler anladı ve partisine dahil ettiği devlet katındaki ortakları olan ulusalcılara da tabii ki selam çakıyor. Çok çocuk sahibi olmayı bir terör faaliyeti olarak görüyor. Bu ırkçı bir kafadır, bu Kürt düşmanı bir kafadır. Bu bir nefret dilidir, kınıyoruz. Kürt halkı da bu düşmanlığı çok iyi anlıyor ve yorumluyor. Mesajlarını aldık, cevabımız daha çok direnmektir. Çözüm konusunda demokratik siyasette ısrar etmektir. Gerçek bir eşitlik ve kardeşlik için mücadele etmektir. Bizim karşı cevabımız budur.”

(HABER MERKEZİ)

Kaynak :
https://pirha.org/hdpden-erdoganin-sozlerine-tepki-bu-bir-nefret-dilidir-kiniyoruz-346116.html/19/10/2022/

Leave a Comment