Posted on: 8 Ekim 2022 Posted by: Yavuz Comments: 0

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak sarihaber.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
SarıHaber gazete veya bir ajans değildir!

ANKARA- “Emek, Barış ve Demokrasi” sloganıyla Ankara’da yapılmak istenen mitinge yönelik IŞİD’in gerçekleştirdiği katliamın üzerinden yedi yıl geçti. 103 kişinin yaşamını yitirdiği katliamda yakınlarını kaybedenler ve yaralananlar her ayın 10’unda Ankara Garı önünde, katledilenlerin fotoğraflarının olduğu anıt önünde bir araya geldi.

10 Ekim ailelerinin talepleri doğrultusunda 2019 yılında DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim-Der tarafından 10 Ekim Anıtı Yarışması başlatıldı. Ankara Garı önü ve çevresini kapsayan yarışma Mart 2020’de sonuçlandı. Yarışmayı, Ankara Garı önüne 103 ağacın dikilmesini ön gören, dikilen ağaçları bronz bir heykelle saran ve büyüdükçe açılan tasarımın yer aldığı proje kazandı.

VALİLİĞİN GAR ÖNÜNE YERLEŞTİRİLMESİNİ ENGELLEDİĞİ MABET AĞAÇLARI DEPODA

Katliamın 6’ncı yıl dönümü olan 10 Ekim 2021 tarihinde proje tamamlanana kadar Ankara Garı önüne yerleştirilmesi amacıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 103 mabet ağacı temin edildi. 9 Ekim’i 10 Ekim’e bağlayan gece Ankara Valiliği tarafından Ankara Garı önünde konulan 50’ye yakın saksı içindeki ağaç “izin olmadığı” gerekçesiyle gar önünden kaldırdı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapımına destek verdiği proje, yarışmanın sonuçlanmasının ardından geçen yaklaşık 2,5 yılda hayata geçmedi. Ankara Garı çevresine yerleştirilmesine izin verilmeyen 103 mabet ağacı bu süreçte, saksı içinde belediyenin deposunda bekletilmeye devam etti.

KORUMA KURULU ONAY VERMEDİ

Edinilen bilgiye göre Ankara Büyükşehir Belediyesi, projenin hayata geçmesi için gerekli olan idari izinleri almak amacıyla Koruma Kurulu ve UKOME’ye başvurularda bulundu.

Kazanan projenin trafik akışında olumsuz bir durum yaratmaması adına adımlar atıldı fakat Koruma Kurulu, ağaçların tarihi Ankara Garı’nın silüetini engelleyeceğini gerekçe göstererek onay vermedi. Koruma Kurulu’nun onaylamaması nedeniyle projenin uygulama aşamasına geçilemedi.

MABET AĞAÇLARININ BİR KISMI GENÇLİK PARKI’NA YERLEŞTİRİLECEK

Süreç içerisinde 10 Ekim Anıtı yarışmasında birinci olan projenin tam anlamıyla uygulanması ile ilgili başka sorunlar da ortaya çıktı. Geniş bir alanı kaplayan ve tasarım olarak uzmanların “başarılı” olarak nitelendirdiği projede yer alan 103 ağacın yerleştirileceği alanın yapısının uygun olmaması bu sorunlardan biri oldu.

Belediye, meslek örgütleri ve projenin hak sahipleri arasında görüşmeler devam ederken 10 Ekim Katliamı’nın 7’nci yılında proje kapsamında satın alınan mabet ağaçlarının bir kısmının Ankara Garı karşısında bulunan Gençlik Parkı’na yerleştirilmesi kararı alındı.

Belediyenin Koruma Kurulu ile yaptığı görüşmelerin ve başvuruların devam edeceği öğrenilirken katliamın 8’inci yıl dönümü olan 10 Ekim 2023 tarihinden önce Ankara Garı çevresine bir anıt alanın yapılması için çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/10-ekim-anitinin-akibeti-ne-oldu-haber-1584022

Leave a Comment