Posted on: 19 Ekim 2022 Posted by: Yavuz Comments: 0

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak sarihaber.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
SarıHaber gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Ali Ağaoğlu’nun İzmir’in Seferihisar ilçesinin Sığacık beldesinde faaliyet gösteren rüzgar enerji santrali için alanın önce SİT derecesi düşürüldü, ardından da acele kamulaştırma kararı alındı.

Cumhuriyet’ten Erman Şentürk’ün haberine göre; iş insanı Ali Ağaoğlu’nun İzmir Seferihisar’da faaliyet gösteren rüzgar enerji santrali için istediği kapasite artış talebi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Ağaoğlu sunduğu başvuru dosyasına göre; orman alanı sınırları içerisinde kalan ve doğal SİT statüsüne sahip Sığacık Kılıçpınarıtepe Mevkii’nde bulunan Üçgen Rüzgar Enerji Santrali’nin 8 türbinlik kapasitesini 250 milyon lira yatırımla ikiye katlayacak ve 8 adet yeni türbin ekleyecek. Her türlü imkanın seferber edildiği ve doğal alanların enerji santrali için yapılaşmaya açıldığı tesiste aynı zamanda ikinci kez kapasite artışına gidilmiş olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından gerekli onayları alan ve toplam 765 hektar alanda faaliyet gösteren rüzgar enerji santrali yapılacak artışla birlikte üretim kapasitesini de 25 Mwm’den 80 Mwm’ye çıkartacak.

Ağaoğlu’nun 2015 yılında Sığacık’a komşu durumdaki bölgede kurduğu enerji santrali tartışmalara yol açmış ve yurttaşlar ile meslek odalarının itirazlarına konu olmuştu. Uluslararası anlaşmalarla koruma altına alınmış çok sayıda nadir canlı türüne ev sahipliği yapan söz konusu doğal alanın SİT statüsü bakanlık tarafından düşürülmüş ve ardından tesis için bölgede Bakanlar Kurulu kararı alınarak acele kamulaştırılmalar yapılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/ali-agaoglu-icin-seferihisarda-once-sit-derecesi-dusuruldu-sonra-acele-kamulastirma-karari-alindi-haber-1585486

Leave a Comment