Posted on: 27 Temmuz 2020 Posted by: Yavuz Comments: 0

2018 yılında yine bu tarz bir mesaj iPhone’ların çökmesine sebep olmuştu. Apple, bu sorunu kısa sürede düzeltmişti. Kısa bir süre önce yine buna benzer bir mesajın iOS kullanan cihazları etkilediği tespit edildi. Bu mesaj bütün iPhone ve iPad’lerin çökmesine neden oluyor.

Haber içindeki görselden de görebileceğiniz gibi İtalyan bayrağı emojileri ve bir grup Sindhi karakterini içeren metin mesajı var. Mesajda sorun yaratan bölümün emojiler değil de sadece diğer özel karakterler olduğu sonradan anlaşıldı.

Peki bu mesaj iOS cihazınızı nasıl etkiliyor?

Bu karakterleri içeren bir bildirim aldığınız zaman, bu mesaj, sosyal medya güncellemesi veya e-posta da olabilir, iPhone veya iPad cihazınızda uygulama kilitlenmeleri ortaya çıkar ve sonuç olarak cihazınız da kilitlenmiş olur.

iOS cihazınızı normal haline döndürmek için yeniden başlatabilirsiniz. Sonrasında ise o mesajın geldiği uygulamayı bir süre açmamayı deneyebilirsiniz. Çünkü bu uygulamaya tekrar girdiğinizde aynı sorun ile karşılaşabilirsiniz.

Bu metin dizisinin ilk olarak bir Telegram grubu üzerinden gönderildiğini, sonrasında ise çığ gibi büyüdüğünü söylüyorlar. Ne yazık ki bazı kişiler sırf şaka olsun diye arkadaşlarına bu mesajı gönderebiliyor.

Bu karakter hatasının en son iOS 13.4.5 beta sürümünde düzeltildiği belirtiliyor. Bu güncelleme şu anda herkese açık olmasa da şirketin hatadan dolayı bir an önce herkese açık şekilde yayınlayacağını düşünüyoruz.

“Bu Mesaj Bütün iPhone ve iPad’lerin Çökmesine Neden Oluyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Leave a Comment