Posted on: 31 Temmuz 2020 Posted by: Yavuz Comments: 0

Karanlık tasarım modu, Android 10 güncellemesi ile birlikte sistem içi uygulamaları da kapsayacak şekilde akıllı telefonlara gelmişti. Bazı üreticiler ise Android’den hızlı davranarak kendi arayüzlerine bu özelliği çok önceden eklemişlerdi. Ancak bazı geliştiriciler bu koyu mod özelliği konusunda pek de hevesli değiller, oldukça yavaş davranıyorlar güncelleme konusunda. Android 10 ile gelen özellik bütün uygulamalarda aktif olmadığı için OnePlus, akıllı telefonlarına gelişmiş bir koyu mod özelliği ekleyecek.

OnePlus Akıllı Telefonlar, Yakında Gelişmiş Koyu Mod Özelliği Alacak

Her uygulamada koyu modun düzgün çalışmadığını fark eden OnePlus, kendi geliştirdiği Oxygen OS arayüzüne gelişmiş bir karanlık mod özelliği eklemeyi düşündü. Bu özellik zorlamalı olacak bu sayede karanlık mod desteği olmayan uygulamalarda bile karanlık mod çalışabilecek. Bu işlev, arayüzün beta sürümündeki kodlar aracılığıyla keşfedildi. XDA Developers, özelliğin ayarlar sayfasında nasıl görüneceğini bir şekilde buldu. Ancak şimdilik bu özelliğin hangi uygulamaları destekleyeceği bilinmiyor.

Bu özellik tıpki DarQ gibi çalışacak. Uygulamanın Android 10 ile gelen karanlık mod özelliğine desteği olmasa bile zorla bu özelliği aktifleştirebileceksiniz. Bu işlem zorlama ile olduğu için bazı uygulamalarda görsel arayüz istediğiniz gibi kararmayabilir ya da kararsa bile bazı görüntüleri kaybedebilir. Sonuç olarak özellik yayına girdiği zaman nasıl çalışıp çalışmadığı hep birlikte göreceğiz.

Koyu Modun Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Karanlık mod hem artıları hem de eksileri ile son zamanların en popüler akıllı telefon özelliklerinden biri.

Artıları:

  • Cihaz bir OLED veya AMOLED ekran kullanıyorsa enerji tasarrufu sağlar.
  • Düşük ışıkta metin okumayı kolaylaştırır.
  • Ekranın çoğu karanlık olduğunda, ekran parlaması azalır, böylece titreme ve mavi ışık en aza indirilir.

Eksileri:

  • Parlak ışık koşullarında, metin titrek görünerek göz yorgunluğunu artırır.
  • Karanlık modda uzun içerik veya metin parçalarının okunması daha zordur.

Bu haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Leave a Comment