Posted on: 8 Ekim 2022 Posted by: Yavuz Comments: 0

Dikkat! bu haber “Pirha” ajansından çekilerek otomatik olarak sarihaber.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
SarıHaber gazete veya bir ajans değildir!

PİRHA – Milletvekili Garo Paylan, görüşülmekte olan ‘Sansür Yasası’nın 12. maddesi üzerine Genel Kurul’da konuştu. Türkiye’nin Basın Özgürlüğü Endeksinde 180 ülke arasında 149. sırada olduğunu söyleyen Paylan, ““Bu yasada çok daha büyük bir tehlike var. AK Partilileri de uyarıyorum. Demokratik siyaset zemininde, son nefes aldığımız yerler neresi kaldı? Hepiniz Twitter’a bakıyorsunuz, değil mi? Twitter’dan haber alıyorsunuz. Şimdi, bu yasayla Twitter’ın, Facebook’un kapanma riski var. Bu seçimlere Facebook’suz, Twitter’sız gitme olasılığımız var” dedi.

 

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, görüşülmekte olan ‘Sansür Yasası’nın 12. maddesi üzerine TBMM Genel Kurulu’nda söz aldı. Türkiye’nin Basın Özgürlüğü Endeksinde 180 ülke arasında 149. sırada olduğunu söyleyen Paylan, bu yasanın çıkması durumunda Türkiye’nin İran’ın bile gerisine düşebileceğini belirtti.

Sansür Yasasıyla ilgili “çok büyük bir tehlike daha var” diyerek uyarıda bulunan Paylan, bu yasayla Twitter ve Facebook’un kapatılabileceğini ve iktidarın, Twitter ve Facebook’u yasaklayarak seçime gidebileceğini söyledi.

“SİZE BORAZANCILIK YAPMAYANLARA SOPA GÖSTERİYORSUNUZ”

Garo Paylan şu konuşmayı yaptı:

“Bu bir sansür yasasıdır. Bakın, yazılı basını susturdunuz, yazılı basını büyük oranda hizaya çektiniz. Televizyon basınını da büyük oranda borazan hâline getirdiniz. Size borazancılık yapmayanlara da sopa gösteriyorsunuz. Yayın durdurma ve para cezaları veriyorsunuz. Hizaya çekemediğiniz neresi kaldı? İnternet basını. Yurttaşlarımız da oradan haber alıyor. Ben görüyorum burada, siz de oradan haber alıyorsunuz, siz de Gazete Duvar’a bakıyorsunuz, T24’e bakıyorsunuz, diğer internet sitelerine bakıyorsunuz; hiçbiriniz borazan medyaya bakmıyor, internet sitelerine bakıyor, bunu görüyorum sizlerde. Şimdi, toplumun nefes alacağı bir yer kalmış, internet medyası. Ne yapacağız? ‘Zapturapt altına alacağız.’ diyorsunuz.”

“SEÇİME FACEBOOK’SUZ, TWİTTER’SIZ GİTME OLASILIĞIMIZ VAR”

“Bu yasada çok daha büyük bir tehlike var. AK Partilileri de uyarıyorum. Demokratik siyaset zemininde, son nefes aldığımız yerler neresi kaldı? Hepiniz Twitter’a bakıyorsunuz, değil mi? Twitter’dan haber alıyorsunuz. Şimdi, bu yasayla Twitter’ın, Facebook’un kapanma riski var. Bu seçimlere Facebook’suz, Twitter’sız gitme olasılığımız var.

Bak, bir başsavcı Twitter’a bir içerik çıkarma emri verse ve Twitter bunu çıkarmazsa önce para cezası, ardından yayın durdurma cezası verilebilecek. Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) Başkanı, bir memur, bir yargıç değil! Bir memurdan bahsediyoruz. Diyelim ki birisi ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç değil’ dedi. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu kabul etmiyor. BTK Başkanı, içerik çıkarma kararı verdi ve Twitter ve Facebook’a ‘Bunu çıkar.’ dedi, Twitter’a yazdı, çıkarmadı; Facebook’a yazdı, çıkarmadı. Bu durumda, BTK Başkanı’nın Twitter’ın ve Facebook’un ulaşımını durdurma yetkisi var bu yasayla. Bu yasayla, bu yetkiyi, nasıl vereceksiniz bir memura? BTK Başkanı’na nasıl böyle bir yetkiyi vereceksiniz? Sarayın emrinde olan bir başsavcının yetkisiyle, bir BTK Başkanı’nın yetkisiyle Twitter’ın, Facebook’un yayınını durdurarak bu iktidarın seçime gitme yetkisi olacak bu yasayla. Bu yetkiyi milletin vekilleri verecek mi, soru burada.”

PİRHA/ANKARA

Kaynak :
https://pirha.org/paylan-bu-secime-facebooksuz-twittersiz-gitme-olasiligimiz-var-video-344596.html/08/10/2022/

Leave a Comment