Posted on: 9 Ekim 2022 Posted by: Yavuz Comments: 0

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak sarihaber.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
SarıHaber gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Türkiye genelinde eylül ayı yağışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34 azaldı.

AA’nın aktardığı bilgilere göre, geçen yıl eylülde metrekare başına 29,4 kilogram yağış düşerken, bu miktar geçen ay 19,3 kilogramda kaldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Eylül 2022 Alansal Yağış Değerlendirmesi verilerine göre 1991-2020 arasındaki eylül yağış ortalaması ise metrekareye 24,9 kilogram oldu. Bu yılın yağış miktarı 30 yıllık ortalamanın da altında kaldı.

Karadeniz dışındaki tüm bölgelerde yağış azalırken, en fazla düşüş yüzde 87 ile Güneydoğu Anadolu’da, yüzde 82 ile Ege Bölgesi’nde kaydedildi. Ege Bölgesi geçen ay, son 18 yılın en düşük eylül yağışını aldı. Güney ve İç Ege, Marmara’da Çanakkale ve Tekirdağ, İç Anadolu’da Ankara, Eskişehir, Çankırı çevreleri ile Batı ve Orta Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun güney kesimlerinde yağışlar normale göre yüzde 80’den fazla azaldı.

Rize 238,8 kilogram ile en yüksek, Mardin ve Şırnak 0,2 kilogram ile en düşük yağışı aldı. Normaline göre en fazla azalma ise yüzde 97 ile Muğla’da gerçekleşti.

1991-2020 yılları arası için 4,2 gün olan Türkiye geneli yağışlı gün sayısı ise eylülde ortalama 4,7 olarak gerçekleşti. (HABER MERKEZİ)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiyede-eylul-ayi-yagislari-gecen-yila-gore-34-azaldi-haber-1584175

Leave a Comment