Posted on: 15 Ekim 2022 Posted by: Yavuz Comments: 0

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak sarihaber.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
SarıHaber gazete veya bir ajans değildir!

Nur Kaplan

ANKARA – Eğitim sendikaları, 8 ay önce Meclis’ten geçen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na (ÖMK) bir süredir tepki gösteriyor. Birçok eğitim sendikası, kanun hazırlanırken eğitimin asli bileşenlerinin görüşlerinin alınmadığını, eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının tek taraflı olarak düzenlendiğini belirterek yeni bir kanun talep ediyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı bugün Başkent Öğretmenevi’nde bir araya gelen Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç Sen, Anadolu Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim Hak Sen, Eksen Eğitim Sen, İdeal Eğitim Sen, Eğitim Söz Sen, Eğitimde Birlik Sen ve Eşit Haklar Sendikası kanuna ilişkin atacakları adımları açıkladı.

‘KAMUSAL EĞİTİM SAĞLANMALI’

12 eğitim sendikasının imzasının yer aldığı karar metninde, kariyer sınavının iptal edilmesi, eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinin tüm eğitim çalışanlarına maaş tutarında sağlanması, eğitim emekçilerine yoksulluk sınırının üzerinde ücret düzenlemesi istendi.

Ayrıca, kamuda mülakat uygulamasına son verilmesi, çeşitli sosyal yardımların yapılması, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmesi ve kamusal eğitimin sağlanması talep edildi.

2 KASIM’DA İŞ BIRAKMA EYLEMİ

Ortak metinde yer alan taleplerin gerçekleşmemesi halinde 12 eğitim sendikasının, 26 Ekim’de ilk teneffüs saatinde öğretmenler odasında bildiri metni okuyacağı, 26-27 ve 28 Ekim tarihlerinde işyerlerinde kokart takılacağı, 2 Kasım’da ise tüm eğitim çalışanlarının katılımı ile 1 günlük iş bırakma eyleminin gerçekleştirileceği açıklandı.

‘EĞİTİM MÜCADELESİNDE TARİHSEL DÖNEMEÇ’

Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, ÖMK’ye karşı aylardır Eğitim-Sen’in ortak mücadele zeminini yaratmak için uğraştığını, sendikasız olan öğretmenlerin de bu sürecin örülmesinde çok ciddi emeğinin olduğunu ifade etti. Kurul, şunları söyledi:

“12 eğitim sendikasıyla ‘yanlış’ diye ifade ettiğimiz ÖMK’nın iptali konusunda gayet olumlu bir şekilde, tüm eğitim emekçilerini kapsayan yeni bir yasanın hazırlanması için ortaklaştık. Eğitim sendikaları arasında geniş tartışmalara yol açmayacak bir uzlaşma sağlandı, bu çok önemli. Eğitim ve emek mücadelesi tarihinde sendikaların yan yana gelerek birlikte bir eylem örme konusunda önemli ve tarihsel bir dönemeç yaşayacağız.”

‘300 BİN KİŞİYİ AŞACAK BİR EYLEM SÜRECİ’

Öğretmenlerin, 26 Ekim’de öğretmenler odasında ortak bildiri metnini okuyacağını, üç gün kokart takma eylemi yapacaklarını söyleyen Kurul, “Kokartta ‘çocuklarımızın geleceği, mesleği onurumuz için birlikte mücadele’ yazıyor olacak. Bu uyarılarımız şayet karşılık bulmazsa 2 Kasım’da 1 günlük iş bırakma gerçekleştireceğiz. Herkesin kendi içinde çekildiği bu dönemde çok etkili bir eylem olacak. Şu anda bütün bu sendikalar yan yana geldiğinde 300 bini aşacak bir eylem süreci örüleceğini düşünüyorum. Onurluyuz, mutluyuz” dedi.

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/egitim-sendikalari-omkye-karsi-birlesti-2-kasimda-is-birakma-eylemi-yapilacak-haber-1584913

Leave a Comment