Posted on: 9 Ekim 2022 Posted by: Yavuz Comments: 0

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak sarihaber.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
SarıHaber gazete veya bir ajans değildir!

İZMİR – İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, İran’da Mahsa Amini’nin katledilmesini protesto etmek için basın açıklaması düzenledi. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde düzenlenen açıklamaya çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katılırken, açıklamada “İran’dan Türkiye’ye jin, jiyan, azadi (kadın, yaşam, özgürlük)” yazılı pankart taşındı.

Emek ve Demokrasi Güçleri adına yapılan açıklamada, “40 yılı aşkın bir süredir İran’ı yöneten baskıcı molla rejimine karşı İran halkının zamlara, baskıya ve faşist yönetime karşı ara ara kitlesel eylemlerle sokaklarda olmaya devam ettiği” belirtildi.

‘ORTA DOĞU HALKI GERİCİLİĞE KARŞI SES ÇIKARIYOR’

Mahsa Amini’nin öldürülmesinin ardından İran halkının 23 gündür hakları için mücadele ettiği ve sokaklarda direndiği vurgulanan açıklamada, “Orta Doğu halkı yıllar boyunca gericiliğe, kapitalist molla rejimine ve dayatılan yaşam biçimine karşı ses çıkarıyor. Hegemonik güçlerin söz sahibi olmaya çalıştığı, emperyalist ülkelerin Orta Doğu’yu kendi aralarında paylaşma savaşı yıllardır devam ediyor. İran’da ise mevcut iktidar tarafından bölünme korkusuyla tehdit edilen Kürtler, Farslar, Azeriler, Belluclar yoksulluk ve baskı altında yaşayan büyük bir hapishaneye mahkum edilmiştir. Halka, dini maneviyat adı altında yoksulluğu öven rejim güçlerinin kendileri ise lüks ve şatafat içinde yaşamaya devam ediyor” denildi.

‘MOLLA REJİMİ HALKIN KARŞISINDA ÇIPLAK’

Halka “Amerika ve dış güçler bizi bölmek istiyor” diyen bürokratların çoğunun başta ABD olmak üzere başka ülkelerde çifte vatandaşlığı bulunduğuna da dikkat çekilen açıklama şöyle devam etti:

“Molla rejimi artık halkın karşısında çıplak! Mahsa Amini İran rejiminin katlettiği ilk İranlı değil fakat bardağı taşıran son damla olmuştur. Bugün İran halkı kadınıyla, erkeğiyle Kürdü ile Farsı ile, çocuğuyla ve yaşlısıyla sokak sokak ‘Jin Jiyan Azadi’ ve ‘Diktatöre Ölüm’ diye haykırıyor. Direniş büyüdükçe rejimin halk üzerindeki şiddeti de bir o kadar büyüyor; ülkeden onlarca tutuklama ve ölüm haberi geliyor. Öğrenciler üniversitelere kapatılıp katlediliyor, katledilen yurttaşların cesetleri saklanıp kaçırılıyor. Bu vahşete ve bu zulme karşı bugün Kanada’da, Güney Kore’de Amerika’da, İtalya’da ve onlarca ülkede sokaklardayız.”

‘MOLLA REJİMİ KAYBEDECEK İRAN HALKLARI KAZANACAK’

“Buradan bir kez daha sesleniyoruz Orta Doğu halklarının öfkesi, gerici faşist iktidarlara mezar olacak. Yaşasın enternasyonal özgürlük mücadelemiz. Bize öfkemiz ve hayatımız dışında bir şey bırakmadınız, onu da sizi göndermek için tüm kararlılığımızla kullanacağız diyen İran halkını aynı direnişle selamlıyoruz. Yanlarında olmaya, mücadelelerini ve seslerini büyütmeye devam edeceğiz! Molla rejimi kaybedecek İran halkları kazanacak. Selam olsun İran direnen kadınlara, işçilere öğrencilere. Selam olsun özgürlük meşalesini yakanlara.”

‘KADIN OLARAK HAKKIMI İSTİYORUM’

Açıklamada konuşan İranlı bir kadın, “Biz insanız, insan olarak yaşamak istiyoruz. Kadın olarak hakkımı istiyorum. Sadece bizim acılarımızı anlamalarını istiyoruz” dedi.

İzmir Kadın Platformu adına konuşan Nuray Öztürk ise bugüne kadar 300 insanın katledildiğini, 15 bin insanın ise tutuklandığını ve işkence gördüğünü ifade ederek, tüm bunlara rağmen İranlı kadınların cesaretle direndiğini belirtti.

İranlı kadınların cesaretinin tüm dünyaya örnek olduğunu ifade eden Öztürk, “Diktatörlüğe karşı bir sayfa açtılar. Biz İzmirli kadınlar, Türkiyeli, dünyalı kadınlar eşitlik ve özgürlüğü tesis edene kadar dünyanın her yerinde mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. (DUVAR)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/emek-ve-demokrasi-guclerinden-irandaki-eylemlere-destek-halklarin-ofkesi-gerici-fasist-iktidarlara-mezar-olacak-haber-1584135

Leave a Comment