Posted on: 20 Ekim 2022 Posted by: Yavuz Comments: 0

Dikkat! bu haber “HABER 3” ajansından çekilerek otomatik olarak sarihaber.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
SarıHaber gazete veya bir ajans değildir!

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’tan üst düzey bir heyet, Suriye’nin başkenti Şam’da rejim lideri Beşşar Esad ile bir araya geldi.

Hamas heyeti 10 yıl sonra Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüştüHamas’ın Arap ve İslam Dünyasıyla İlişkiler Ofisi Başkanı Halil el-Hayye, görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Suriye’deki rejimin lideri Esad ile görüşmeyi “tarihi bir görüşme” olarak nitelendiren Hayye, “Bu, Suriye-Filistin iş birliği için yeni bir başlangıç ve sayfa olacak. Gelecek için mazinin sayfalarını kapatıyoruz.” dedi.

DİKKAT ÇEKEN TÜRKİYE DETAYI
Türkiye ve Katar’ın, Hamas’ın Suriye ile ilişkiler kurma kararını hoşgörüyle karşıladığını savunan el-Hayye, “Filistin davasının asil bir Arap destekçiye ihtiyacı var. Sahada çok sayıda parametrenin değişmesine genel bir yanıt olarak direniş seçeneği bir destekçi ile güçlendirildi.” ifadelerini kullandı.

 Hamas, 21 Haziran’da Esad rejimiyle 10 yıldır kopuk olan ilişkileri yeniden tesis etmeyi kararlaştırmıştı. 

Kaynak :
https://www.haber3.com/guncel/hamas-heyeti-10-yil-sonra-suriye-devlet-baskani-esad-ile-gorustu-haberi-6100161

Leave a Comment