Posted on: 13 Ekim 2022 Posted by: Yavuz Comments: 0

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak sarihaber.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
SarıHaber gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Evrensel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı, BirGün Gazetesi Haber Müdürü Uğur Şahin ve birgun.net Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Uğur Koç’un, Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi İrfan Fidan’ın şikayetiyle yargılandığı davada savcı beraat istedi. Savcı “Haberde kullanılan ifadeler düşünce ve düşünceyi açıklama özgürlüğü kapsamındadır” dedi.

Evrensel Gazetesi’nde yer alan habere göre, Görkem Kınacı, Uğur Şahin ve Uğur Koç’un AYM üyesi İrfan Fidan’ın şikayeti üzerine “iftira” ve “kamu görevlisine hakaret” suçlamalarıyla yargılandıkları davanın ikinci duruşması Beykoz 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İddianamede gazetecilere yöneltilen suçlamalara Evrensel ve BirGün’ün web sitelerinde 11 Ekim 2020 tarihinde yayımlanan haberler delil olarak gösterildi. 

Esas hakkındaki mütalaasında beraat talep eden duruşma savcısı, “haberin içeriğinde bahsedilen hususların kesin ifadelerle değil iddia olarak dile getirildiğini, yine paylaşılan içerikte katılanın onur, şeref ve saygınlığının rencide edecek mahiyette ifadeler kullanılmadığını, ifadelerin düşünce ve düşünceyi açıklama özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini, paylaşımda herhangi bir ismin de zikredilmediğini” belirtti.

Mahkeme bir sonrası duruşmayı 19 Ekim 2022 günü saat 14.25’e erteledi. 

Ne olmuştu?

Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi Üyesi İrfan Fidan ve eşi Sibel Özalp Fidan, TİP milletvekili Ahmet Şık’ın “üst düzey bir yargı mensubu” tanımlamasıyla gündeme getirdiği eşe darp ve bazı yolsuzluk olayları ile ilgili iddianın ardından Şık ve iddiayı haberleştiren BirGün ve Evrensel gazetelerinin yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Uğur Koç, Uğur Şahin ve Görkem Kınacı, Sibel Özalp Fidan’ın şikayetiyle İstanbul 56’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 11 Ekim 2021’de görülen ilk duruşmasında, atılı suçların unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraat etmişti. (HABER MERKEZİ)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/irfan-fidanin-sikayeti-nedeniyle-yargilanan-3-gazeteci-icin-beraat-talebi-haber-1584673

Leave a Comment