Posted on: 12 Ekim 2022 Posted by: Yavuz Comments: 0

Dikkat! bu haber “Gazete Duvar” ajansından çekilerek otomatik olarak sarihaber.com adresinde yayına alınmıştır. Haberin ilk yayınladığı gibi içeriği editörlerimiz tarafından bir değişiklik yapılmadan yayınlanmıştır. Haber ile ilgili bir hukuksal durum söz konusu ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.
SarıHaber gazete veya bir ajans değildir!

DUVAR – Hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması için tutuklu yakınlarının İstanbul’da 23 Haziran’da başlattıkları Adalet Nöbeti’ne, dava açıldı. Silivri 3 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Yakup Akman’ın annesi Fince Akman ile Afyon T Tipi Cezaevi’nde tutulan Xemgin Karakaş’ın annesi Cemile Karakaş, 23 Haziran’da darp edilerek gözaltına alındı. Akman ve Karakaş’ın yanı sıra eyleme destek veren 4 kişi de “Toplantı ve gösteri kanununa muhalefet etmek” iddiasıyla ifade verdi. İfadenin ardından 6 kişi serbest bırakılmıştı.

DAVAYA DÖNÜŞTÜ

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, gözaltı nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resen açılan soruşturma iddianameye dönüştü. İddianamede, söz konusu eylemde Akman ve Karakaş’ın yanı sıra diğer isimlerin polisin ihtarına rağmen dağılmadığı iddia edilerek, cezalandırılmaları talep edildi. İstanbul Asliye Ceza Mahkemelerine sunulan iddianame, 4 Ekim’de 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 2 Mart 2023’te görülecek. (HABER MERKEZİ)

Kaynak :
https://www.gazeteduvar.com.tr/adalet-nobetine-katilan-6-kisi-hakkinda-dava-acildi-haber-1584639

Leave a Comment